Egzoszkielety, które do tej pory w większości znaliśmy głównie z filmów science fiction, pomagają pracownikom w Centrum Logistycznym w Kątach Wrocławskich. Chronią ich przed przemęczeniem i potencjalnym uszkodzeniem mięśni oraz kręgosłupa a co za tym idzie także przed urazami spowodowanymi nadmiernym obciążeniem. Zapewniają mechaniczne wsparcie podczas podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów.
"Zdecydowaliśmy się na wdrożenie egzoszkieletów nie po to, aby pracownicy pracowali więcej, ale dlatego, by zadbać o ich zdrowie i komfort pracy. Egzoszkielety nie tylko bezpośrednio ułatwiają pracę, ale mają pozytywny wpływ na zdrowie naszych pracowników" tłumaczy Arnold Ludziejewski, kierownik Centrum Logistycznego w Kątach Wrocławskich.
PERI Polska korzysta z urządzenia Bionic Cray X niemieckiej firmy German Bionic. Model Cray X to pierwsze na świecie tego typu urządzenie, które wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji, dopasowując się do stylu pracy użytkownika. Model ten otrzymał nagrodę Best of Innovation w kategorii Wearable Technologies na targach Consumer Electronics Show (CES) 2023.
Egzoszkielet ma trzy tryby pracy:
- pomaga w podnoszeniu przedmiotów, niwelując wagę o ok. 30 kg, co bardzo ułatwia ich podnoszenie,
- utrzymuje ciało w określonym położeniu, np. w trakcie pochylenia, prawie całkowicie odciążając kręgosłup - jest to pomocne zwłaszcza przy sortowaniu akcesoriów czy czyszczeniu płyt z betonu,
- wspomaga poruszanie się, gdy konieczne jest przeniesienie przedmiotów.
Urządzenie umożliwia także indywidualne ustawianie mocy wspomagania w każdym z dostępnych trybów pracy. Co ważne, model Cray X jest przystosowany do pracy w mokrych i zapylonych środowiskach pracy.
Egzoszkielet noszony jest jak plecak. Dzięki temu, że urządzenie zapamiętuje styl pracy swoich operatorów, z jednego może korzystać kilku pracowników, np. na różnych zmianach. Egzoszkielety w Kątach Wrocławskich znalazły zastosowanie w strefie zwrotu materiału. Do zadań pracowników w tej strefie należy m.in. ocena stanu i przenoszenie przedmiotów takich jak podpory i dźwigary, czy związane z częstych pochylaniem się sortowanie akcesoriów. Mobilne egzoszkielety są więc tam bardzo pomocne.
PERI Polska aktywnie szuka również innych, niemobilnych rozwiązań, które odciążają pracowników. Dzięki manipulatorom podciśnieniowym mogą oni przenosić duże arkusze sklejki, sterując urządzeniami za pomocą nadajników radiowych. Obecnie firma testuje także manipulatory magnetyczne, które pozwalają na przenoszenie metalowych podpór, czy ram deskowań.
Jak pokazują dostępne badania, takie rozwiązania pozytywnie wpływają na zdrowie pracowników, znacząco obniżając ryzyko urazu. Dzięki temu spada absencja a wzrasta motywacja i zadowolenie, i co za tym idzie także produktywność i lojalność.
O German Bionic
German Bionic to europejska firma zajmująca się robotyką, która opracowuje i produkuje inteligentne kombinezony. To pierwsza firma na świecie, która dostarcza egzoszkielety wykorzystujące samouczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Inteligentne kombinezony Bionic chronią zdrowie pracowników i znacznie zmniejszają ryzyko wypadków i urazów, aby w konsekwencji usprawnić procesy pracy. W uznaniu tej innowacyjnej technologii, która stawia ludzi z powrotem w centrum Przemysłu 4.0, firma German Bionic otrzymała liczne nagrody, w tym nagrodę CES 2023 „Best of Innovation”, nagrodę Fast Company „Innovation by Design Award”, nagrodę German Entrepreneur Award oraz nominację do prestiżowej nagrody Hermes na targach Hannover Messe. German Bionic ma siedzibę główną w USA i Niemczech oraz biura w Bostonie, Berlinie, Augsburgu i Tokio.