Innowacyjna technologia MESH

Skuteczna praca z robotami

Wyobraź sobie możliwość konstruowania zakrzywionych elementów żelbetowych bez konieczności stosowania indywidualnie projektowanych deskowań. Koszty materiałów byłyby niższe, a wysiłek związany z planowaniem zostałby znacznie zredukowany. Ponadto, w porównaniu z konwencjonalnymi procesami budowlanymi, byłoby mniej odpadów budowlanych i można by dokładnie przewidzieć ilość potrzebnych materiałów odpowiednio do zapotrzebowania.

Data
18. kwietnia 2023

Przegląd zdjęć

Poniżej znajduje się przegląd zdjęć zawartych w materiale prasowym.

Innowacyjna technologia MESH

Skuteczna praca z robotami

Wyobraź sobie możliwość konstruowania zakrzywionych elementów żelbetowych bez konieczności stosowania indywidualnie projektowanych deskowań. Koszty materiałów byłyby niższe, a wysiłek związany z planowaniem zostałby znacznie zredukowany. Ponadto, w porównaniu z konwencjonalnymi procesami budowlanymi, byłoby mniej odpadów budowlanych i można by dokładnie przewidzieć ilość potrzebnych materiałów odpowiednio do zapotrzebowania.

Choć brzmi to jak utopijna fantazja, firma MESH AG już to umożliwiła. Dzięki innowacyjnej technologii MESH, trzej założyciele szwajcarskiego start-upu - Ammar Mirjan, Mattis Koh i Daniel Dugas - przecierają szlaki dla produkcji wspomaganej robotami w branży budowlanej. Sercem koncepcji jest zautomatyzowany proces prefabrykacji elementów zbrojeniowych 3D, które służą zarówno jako forma, jak i zbrojenie w procesie budowlanym. Rezultatem tej nowej metody konstrukcyjnej jest możliwość ekonomicznej produkcji złożonych geometrycznie kształtów. Oferuje to ogromny potencjał dla architektów i klientów, ponieważ MESH zapewnia im większą swobodę projektowania.

Technologia została opracowana w ciągu wielu lat intensywnych badań w ETH Zurich i została wdrożona w przemysłowym procesie budowlanym w 2019 r. we współpracy z PERI i Sika*. Następnie w 2022 r. założono spółkę MESH AG, spin-off ETH z siedzibą w Zurychu. Ammar Mirjan, dyrektor generalny MESH AG, uważa, że nowa metoda budowy oferuje znaczną wartość dodaną dla branży budowlanej: "Myślę, że to zarówno pozytywne, jak i konieczne, że cyfryzacja i automatyzacja odciskają teraz swoje piętno również w branży budowlanej. Obie radykalnie zmienią branżę budowlaną: Pojawią się nowe możliwości projektowania architektonicznego i większa swoboda kształtowania, a konstrukcje będzie można budować wydajniej, przy użyciu zoptymalizowanych materiałów i w bardziej zrównoważony sposób".

Istnieje potencjał do tworzenia wyrafinowanych kształtów do zastosowań konstrukcyjnych i inżynierii lądowej, ale także do konwencjonalnych konstrukcji betonowych, które można zoptymalizować statycznie i zrealizować w sposób efektywny materiałowo. Technologia MESH otwiera również nowe możliwości wdrażania stropów i stale zmieniających się kształtów ścian. Korzyści są oczywiste: z jednej strony nowa metoda konstrukcyjna oferuje większą swobodę projektowania, w sensie swobody formy. Z drugiej strony, technologia MESH jest bardziej zrównoważoną alternatywą dla kosztownych i zasobochłonnych deskowań specjalnego przeznaczenia, które w konwencjonalnych warunkach często muszą być wytwarzane ręcznie w skomplikowanym procesie. Ponadto, wykorzystanie materiałów do konstrukcji wsporczych można zaprojektować bardziej efektywnie, a tym samym wdrożyć w idealny sposób, co z kolei zapewnia większą wydajność na placu budowy.

Holger Rist jest w PERI kierownikiem projektu ds. innowacji, odpowiedzialnym za technologię MESH. Ma już 20-letnie doświadczenie w kontekście innowacji poprzez przekształcanie pomysłów w rzeczywistość. Zajmując wcześniej szereg kierowniczych stanowisk w dziedzinie innowacji produktowych dla dostawcy motoryzacyjnego, wkroczył do branży budowlanej wraz z PERI. Wdrożył tam procesy rozwoju produktu, a obecnie jest odpowiedzialny za wprowadzenie na rynek nowej, przełomowej technologii MESH we współpracy ze start-upem MESH AG, która jest jednym z rezultatów koncepcyjnej polityki PERI.

Holger jest również optymistą, jeśli chodzi o zmiany w branży budowlanej: "Wykorzystanie zrobotyzowanej automatyzacji i cyfrowego procesu do produkcji zbrojenia stalowego oferuje ogromny potencjał w zakresie wykorzystania betonu zbrojonego w bardziej efektywny materiałowo sposób". Obie strony dostrzegają wiele korzyści płynących ze współpracy: "Nasze różne obszary specjalizacji doskonale się uzupełniają i z niecierpliwością czekamy na możliwości, jakie otworzy to partnerstwo" - mówi Ammar Mirjan. MESH przyciąga również uwagę globalnej branży budowlanej, ponieważ wyznacza kurs na przyszłość. Na przykład w ubiegłym roku technologia MESH AG została nominowana do nagrody Bauma Innovation Award 2022 w kategorii cyfryzacji.

(*Sika jest specjalistyczną firmą chemiczną, liderem w rozwoju i produkcji systemów i produktów do klejenia, uszczelniania, tłumienia, wzmacniania i ochrony dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego).

Osoba kontaktowa

W przypadku dalszych pytań dotyczących materiałów tekstowych lub graficznych prosimy o bezpośredni kontakt z naszym działem marketingu.