BIM w ogólnym ujęciu budownictwa jest przyszłościową metodą planowania i kontroli wszystkich procesów dotyczących inwestycji - od pomysłu do eksploatacji obiektów.
BIM jest dla PERI metodą, która pomaga zaplanować i kontrolować proces projektowania deskowań - od planowania przez projektowanie szczegółowe, obsługę logistyczną, aż do zwrotu deskowań i rozliczenia z klientem.
Skrót BIM można tłumaczyć na trzy sposoby.
- Building Information Model, czyli Model Cyfrowy (Informacyjny) Budynku, który jest bazą informacji.
- Building Information Modelling, czyli modelowanie informacji o budynku, tj. proces polegający na zbieraniu i zarządzaniu informacją o budynku.
- Building Information Management, czyli zarządzanie informacją o budynku, rozumiane jako działania związane z procesem wznoszenia i eksploatacji danego obiektu.
BIM jest więc sposobem prowadzenia procesu budowlanego, w którym wszystkie informacje są zebrane w jednej bazie danych, dostępne dla wszystkich stron procesu oraz na bieżąco aktualizowane. Tworzenie modelu budynku w 3D pozwala unikać kolizji, przeprowadzać analizy (np. kosztów w zależności od użytego materiału), symulacje (np. budowy albo ewakuacji podczas pożaru) oraz tworzyć wizualizacje. Wszystkie rzuty, przekroje i szczegóły są generowane z modelu 3D i automatycznie aktualizowane o zmiany wprowadzone do modelu, co wydatnie zmniejsza ryzyko błędów w dokumentacji.
Po zakończeniu budowy model można przekazać zarządcy budynku, ułatwiając mu zarządzanie obiektem, w tym planowanie remontów, terminów przeglądów i konserwacji urządzeń oraz archiwizowanie związanej z tym dokumentacji.
Podsumowując - model stworzony w BIM pozwala na dobór optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych oraz logistycznych.
Metoda BIM była sprawdzana na dużych projektach na całym świecie, co pozwoliło stwierdzić, że oferuje przejrzyste prowadzenie projektu i dobre zaplanowanie procesów, gwarantujące bezpieczeństwo wszystkim jego uczestnikom.
Wszystkie komponenty budowlane zawarte w BIM są szczegółowo opisane pod względem ich wizualnych, technicznych i funkcjonalnych właściwości. Poprzez dodatkową integrację parametru czasu otrzymujemy model 4D, a po uwzględnieniu kosztów model 5D.
Ludzie, standardy, procesy i technologia stanowią integralną część BIM. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest jednak jak zwykle człowiek. Wszyscy zaangażowani w projekt powinni ze sobą współpracować, umieć posługiwać się dokumentacją i technologią, jak również znać procesy i standardy BIM.
Najważniejszą zaletą BIM jest to, że warianty planowania i realizacji mogą być symulowane w trójwymiarowym modelu budynku już na bardzo wczesnym etapie projektu. Pomaga to wszystkim zaangażowanym w projekt budowlany zorientować się, gdzie, kiedy, dlaczego i przy jakich kosztach mogą wystąpić problemy techniczne - zarówno w fazie planowania budynku, jego budowy, jak i eksploatacji.